Recent Posts

Archive

Tags

Як івент-сектор ринку нерухомості Казахстану пережив пандемію - Алія Серикпаєва, експерт FIABCI


Алія Серікпаева, директор Kazakhstan Networking Partners та overseas member нашого чаптеру FIABCI дала інтерв’ю казахстанському виданню Inbusiness.Kz щодо того, як івент-індустрія ринку нерухомості у Казахстані пережила пандемію.


«З моменту введення надзвичайного стану в першу чергу постраждали івенти. Всі великі заходи, в тому числі наш в місті Ташкенті - Центрально-Азійський форум з питань девелопменту та управління нерухомості, який був запланований на 27 травня. Ми вже підписали контракти, продали частину квитків, сподівалися, що режим надзвичайного стану введений короткочасно. Зараз вже, розуміючи, що кордони ще будуть закриті, перенесли на вересень. Працюємо на ринку сім років. Наше івент-агентство організовує заходи і проекти в сфері комерційної нерухомості.

Щорічно на своєму майданчику ми збираємо всіх гравців ринку - це власники торгових і бізнес-центрів, складської, готельної нерухомості, керуючі компанії, будівельні та інші.

Паралельно в цьому році запустили Школу з підвищення кваліфікації в нерухомості CRE School, де викладають експерти-практики з країн Європи, США та Росії. З січня по березень ми провели бізнес-сніданки в двох містах - Нур-Султана і Алмати, основна тема була - галузеві підсумки 2019 року та прогнози на 2020 й. Формат живих зустрічей цікавий для наших клієнтів - вони зайняті поточною, операційною діяльністю, і раз на місяць збиратися, обговорювати тенденції ринку, нові «фішки», технології, ставки вкрай важливо для розвитку.

Тому буквально через два тижні затишшя з моменту початку карантину ми зрозуміли, що люди в умовах самоізоляції прагнуть до спілкування, зустрічей, професійним розмов.

І ми продовжили проводити зустрічі на нашому майданчику в онлайн-форматі. Провели три конференції на тему: «Ринок нерухомості - нові реалії».

Зараз працюємо над посиленням освітніх програм і форматом онлайн-конференцій. В нашій школі запрошені викладачі будуть виступати дистанційно. У червні почне навчання перша група. Для нас це перший досвід. Ми намагалися привозити спікерів в Казахстан, адже живе спілкування, консультації з професорами завжди ефективніше для слухачів, плюс нетворкінг всередині групи. Оплачували їм переліт і проживання, проводили семінари на майданчиках п'ятизіркових готелів.

З іншого боку, такий онлайн-формат роботи знизить наші витрати на 50%.

Зміниться і вартість навчання, і гонорари викладачів, оскільки у них буде менше витрат за часом для роботи, роблять знижки на гонорари. Якщо раніше курс по техексплуатації будівлі коштував 450 тисяч тенге, то зараз ми його знижуємо на 50%. Співробітників ми утримали, оскільки в нашій сфері кадри вирішують все. І ми готуємо їх, навчаємо, багато інвестуємо ресурсів в свою команду. Оскільки ринок комерційної нерухомості й рітейлу інформаційно закритий і немає системи прозорості, єдиного класифікатора об'єктів офісної, торговельної нерухомості, багато прогалин в застарілих документах на законодавчому рівні, то в період карантину виникла в якийсь момент проблема з підрахунку середньої орендної ставки по ринку, кількості орендарів в бізнес-і торгових центрах, витратах на експлуатацію об'єкта, загального обсягу діючих об'єктів в квадратних метрах і т. д.

Оперативно спрацювала асоціація QazProperty, яка в 2014 році була створена активними компаніями ринку на нашому форумі CREW. Секретаріат QazProperty і ми, як майданчик, продовжуємо вести безперервну системну роботу над тим, щоб ринок став більш відкритим, прозорим і з зрозумілими регламентами.

З цією метою ми створюємо онлайн і офлайн-проекти, івенти в сфері комерційної нерухомості і рітейлі, школу з підготовки кадрів, щоб вирішувати питання комплексно, через діалог і освіту.

І сподіваємося що наш наступний форум, який тепер пройде у вересні в Ташкенті, допоможе в черговий раз знайти відповіді на ключове питання - як створювати якісні інфраструктурні об'єкти в кризу."