top of page

Recent Posts

Archive

Tags

Президент FIABCI-Ukraine виступив у експертній панелі з трендів у девелопменті та інвестицій


12 жовтня 2021 року відбувся захід у форматі дискусії експертів ринку нерухомості, будівництва та інвестицій, головним організатором якого виступила юридична компанія Olsten Partners Law Company.


Експертами заходу стали:


  • Лев Парцхаладзе, Президент КБУ, екс замміністра Мінрегіонбуду,

  • Сергій Круглик, Радник Київського міського Голови з питань фінансів та інвестицій,

  • Ростислав Наконечний, керівник проектного офісу "Київський муніципальний банк", заступник голови правління IBOX BANK,

  • Владислав Коннов, директор AVM development,

  • Віктор Забоєнко, директор з продажів SAGA Development,

  • Дмитро Ковганич, Президент FIABCI-Ukraine,

  • Дмитро Васильєв, головний архітектор Archimatika,

  • Вікторія Журбас, Асоціація коворкінгів України,

  • Ярослава Бояркіна, керівник представництва міжнародної компанії DC PRIVILEGE.

Ведуча та співорганізатор Форуму - Чернявська Богдана відкрила захід, подякувала друзям заходу, зокрема компанії NAI Ukraine та організації JCI Ukraine, партнерам та спонсорам: Конфедерації будівельників України, федерації FIABCI-Ukraine, компанії-забудовнику Інтергал-Буд, девелоперській компанії SAGA Development, Архітектурному бюро Archimatika, RE/MAX Central, девелоперській компанії AVM Development, компанії-девелоперу Riviera Estate, Журналу Загородная недвижимость та іншим.Обговорення проходило в двох панелях. Першу частину дискусії на тему «Проблеми ринку інвестицій в нерухомість» модерувала керуючий партнер Olsten Partners, голова комітету проектного інвестування та M&A Асоціації адвокатів України Олеся Романенко.

Ключовими висновками в першій частині дискусії стали:

1. В Києві відсутні вільні та готові до житлової забудови земельні ділянки, а вирішенням цієї проблеми може стати забудова промислових зон. Було запропонована ідея спільної роботи над стратегічним розвитком міста між керівництвом міста та забудовниками. Лев Парцхаладзе закликав до спільної участі у розвитку містобудування разом з Конфедерацією будівельників України, яка приймає активну участь у питаннях ринку нерухомості та будівництва України.

2. Держава впроваджує низку законів, які направлені на тотальний контроль над доходами та вживає всіх можливих заходів для контролю оподаткування таких доходів. Було обговорено законопроекти, які суттєво вносять зміни до оподаткування операцій з продажу нерухомості.

3. Фінансовий моніторинг походження коштів, в тому числі інвестицій вже стало проблемою для забудовників, які не можуть подавати об’єкти нерухомості інвесторам, які не можуть підтвердити походження грошових коштів на купівлю. Ростислав Наконечний, заступник голови правління IBOX BANK припустив, що такий контроль буде тільки посилюватися.

4. Новий законопроект про гарантії прав інвесторів при купівлі житла на первинному ринку має на меті захистити інвесторів від недобросовісних забудовників, але з іншого боку такий закон створює перешкоди у роботі девелоперських компаній. Влад Кононов, зауважив, що в тій редакції законопроекту, в якому він на сьогоднішній день існує, його повноцінна реалізація неможлива. Хоча, він як представник девелоперської компанії та інші учасники дискусії підтримали ідею такого законопроекту.


Другу частину дискусії на тему «Тренди та інвестиційна привабливість ринку нерухомості» модерувала керівниця відділу консалтингу NAI Ukraine та Генеральний секретар JCI Ukraine Юлія Кузнєцова.Ключовими висновками в другій частині дискусії стали:

1. Зміна фокусу девелопменту та ротація девелоперів.

Тренд, що вже реалізовується у багатьох європейський містах – 15-хвилинна доступність. З приходом пандемії змінилися пріоритети, і якщо люди раніше звертали увагу на близькість житла до місця роботи, то зараз фокус змістився на лайфстайл.

У девелоперів збільшився попит на будівництво багатофункціональних комплексів з розвиненою інфраструктурою. Майбутнє – за кластерною забудовою.

Люди прагнуть отримати комфорт, тому, якщо раніше готелі копіювали житло, то зараз житло копіює готелі.

Робота девелопера над інфраструктурою житлового комплексу – інвестиція з високою майбутньою маржинальністю. Це підтвердили Віктор Забоєнко, директор з продажів SAGA Development та Ярослава Бояркіна, керівник представництва міжнародної компанії DC PRIVILEGE.


2. Концепція «Місто в місті» та цілісна архітектура, яка враховує контекст територій

Спостерігається тенденція до децентралізації. Про це як ніхто краще знає та розповів Дмитро Васильєв, головний архітектор Archimatika.

У покупців житла акцент з питання «де я буду жити?» зміщується на «як я буду жити?»

Концепція «Місто в місті» дає можливість людям встановити свої правила та дотримуватись їх всередині такої екосистеми – як поведінкових, так і візуальних. Про побажання клієнтів розповів Віктор Забоєнко, директор з продажів SAGA Development.

3. Турбулентність комерційної нерухомості та ротації після пандемії: коворкінги, стріт-рітейл та інвестиційний попит в нових проєктах.

Коворкінги становлять 4,9% від всієї офісної нерухомості в Україні, проте сьогодні мають великий попит. Тенденція до розміщення коворкінгів у ЖК або ТРЦ давно існує за кордоном, і наразі зростає в Україні. Про це розповіла Вікторія Журбас, засновниця Асоціації коворкінгів України.

4. Зелений девелопмент або тренд на екологічність.

В Україні сертифікація BREEAM або LEED – у більшості девелоперів лише маркетингова позиція. З тим, що у Європі «маст хев», Україна тільки починає знайомитись.

5. Винесені уроки для стейкхолдерів ринку нерухомості та очікування 2022.

Під впливом локдаунів в Україні «залишилось» більше грошей ніж у минулі роки, а заробітні плати виросли до 25%. На руках в українців близько 30 млрд доларів. Українці звикли інвестувати свої накопичення у нерухомість, що залишається одним із основних напрямів для вкладання коштів, тому в багатьох проєктах девелоперів - купівля квартир з ціллю капіталізації на ранніх етапах досягає навіть частки у 50%. З цього приводу цікаво було послухати Дмитра Ковганича, Президент FIABCI-Ukraine. Також Дмитро розповів про концепцію проєкту Mallow island, який група експертів розробила з метою вирішення низки екологічних питань у містах, але також проєкту, що створюватиме новий спосіб життя - життя на воді. Автономного комьюніті з певним набором цінностей, які будуть створювати стійкий тренд і притягуватимуть не лише покупців, а й інвесторів.


Для Olsten Partners Law Company організація такого заходу відбулась вперше. Ідея обговорити з учасниками ринку будівництва та нерухомості та провести такий захід виникла у організаторів, бо компанія з 2007 року вирішує юридичні кейси в сфері нерухомості та інвестиції, земельному праві.

Основна мета заходу – це формування якісного інвестиційного ком’юніті в Україні та обговорення важливих питань у сфері інвестицій, просвітництво інвесторів та всіх учасників ринку про актуальні проблеми та тренди.
Comments


bottom of page